Jak przyspieszyć stronę na wordpress
Nikt nie lubi wolnych stron internetowych. Nawet wyszukiwarki internetowe przesuwają je na dół listy wyników wyszukiwania, jeżeli strona nie spełnia odpowiednich standardów szybkości szczególnie w dobie mobile.
Ale jak możemy zrobić stronę internetową która będzie super szybka Podpowiem wam jak to zrobić korzystając na przykładzie WordPress z motywem Jupiter X.
Motyw którego używasz to tylko jeden z czynników wpływających na ogólne wyniki strony internetowej oczywiście posiadanie lekkiego, szybkiego motywu jest ważne ale sam content, treść i sposób w jaki ją prezentujesz odgrywa większą rolę. W tym artykule odpowiem na pytanie jak można przyśpieszyć stronę internetową korzystając z WordPressa i motywu Jupiter X.
Sprawdź wyniki swojej strony internetowej w GTMetrix
Zanim zaczniemy potrzebujesz pewnych wyników, które będą punktem odniesienia do działań, które podejmiemy GTMetrix jest znanym narzędziem skanującym stronę, które również przedstawia rekomendacje które należy wprowadzić żeby uzyskać lepszy wynik.
Mierzy on parametr PageSpeed oraz YSlow i odzwierciedla go numerami pomiędzy 0 a 100. Im wyższy wynik tym szybsza jest twoja strona www. Zapisz wynik strony w bezpiecznym miejscu, tak żebyś mógł go porównać do każdego z kroków, które wykonamy. Będziemy wtedy wiedzieć, czy podążamy w dobrym kierunku dokonując optymalizacji strony internetowej.
Możesz także sprawdzić szybkość swojej strony internetowej w Pingdom oraz w Page Speed Insights ale GTMetrix jest najbardziej miarodajne.
Jak sprawdzić co powoduje słabe wyniki strony internetowej
Słabe wyniki mogą wynikać z dwóch rzeczy leżących po stronie:
- Klienta
- Serwera
Jeśli słaby wynik szybkości strony internetowej leży po stronie klienta możesz to sprawdzić używając przeglądarki Chrome i obserwując kartę network podczas ładowania strony internetowej, sugeruje żeby robić to w trybie Incognito oraz będąc wylogowanym ponieważ niektóre wtyczki mogą podnosić czas ładowania strony internetowej kiedy jesteś do niej zalogowany.
Możesz sortować wyniki wyszukiwania i sprawdzić, które elementy mają najgorszy czas, oraz jak je usprawnić.
Jeśli jakiś element ma długi czas TTFB (time to first byte – czas do pierwszego załadowania się), to znaczy, że kwestia leży po stronie serwera. Długi TTFB występuje kiedy serwer musi wykonać jakieś zadanie zanim wyśle wynik do ciebie jako klienta.
W karcie network możesz znaleźć dużo innych przydatnych informacji, które powiedzą ci np. jaki kod odpowiedzi serwera występuje oraz możesz sprawdzić, czy są już cache’owane więcej informacji o karcie network i narzędziach do analizowania wyników strony internetowej znajdziesz tutaj.
Pamiętaj, że możesz dokonywać także testów A/B do analizowania wyników swojej strony internetowej jeśli podejrzewasz, że niektóre zasoby powodują słaby wynik strony możesz je usunąć, a następnie przeprowadzić test jeszcze raz aby porównać go z poprzednimi wynikami, więcej informacji na temat jak to zrobić znajdziesz tutaj.
Jeśli wyniki wskazują na problemy po stronie serwera musisz wziąć więcej czynników pod uwagę.
Warto zrozumieć cykl życia strony internetowej. Kiedy klient pobiera stronę www kolejne z tych kroków muszą się wydarzyć:
- Zapytanie jest wysłane do serwera DNS, który rozróżnia adresy IP i przekazuje to dalej do twojego serwera.
- Serwer otrzymuje to zapyta i podaje je dalej do serwera webowego.
- Serwer WWW obsługuje żądanie w oparciu o predefiniowane typy i rozszerzenia plików, znajduje odpowiednią ścieżkę do pliku i rozpoczyna jego wykonywanie, za pomocą kompilatora lub interpretera skryptów.
- Podczas wykonywania może stale pobierać niektóre dane z serwera bazy danych. (MySQL lub MariaDB przez większość czasu, jeśli jest to witryna WordPress)
- Tłumacz wygeneruje stronę na podstawie żądania użytkownika i odeśle ją z powrotem na serwer WWW.
- Serwer WWW wyśle stronę do klienta, a klient wyrenderuje ją za pomocą przeglądarki internetowej.
Każdy z powyższych kroków wykonuje jedno lub kilka narzędzi. Część występuje, przy udziale motywu lub wtyczki i znalezienie przyczyn pojawiających się wąskich gardeł w wydajności jest możliwe przy użyciu wtyczek: Debug Bar, Debug Bar: Slow Actions and Query Monitor. Ogólnie rzecz biorąc, użycie tych wtyczek dostarczy Ci informacji na temat haków, które powodują większość problemów z wydajnością, zapytań, których wykonanie zajmuje więcej czasu oraz działań i filtrów, które wydłużają czas wczytywania strony.
Pamiętaj, że chociaż są to bardzo dobre wtyczki, jeśli chodzi o debugowanie problemów z wydajnością w Twojej witrynie, wydłużą czas jej ładowania. Dlatego dezaktywuj, je gdy już ich nie będziesz potrzebował.
Omówimy teraz i podamy kilka wskazówek dotyczących poprawy wydajności, motywu Jupiter X do rozwijania swojej witryny WordPress.
Wyłącz tryb deweloperski w Jupiter X.
Jednym ze sposobów przyspieszenia witryny opartej na motywie Jupiter X jest wyłączenie trybu deweloperskiego. Wynika to z faktu, że użycie tego trybu w Jupiterze X spowoduje uruchomienie kompilatora Less za każdym razem, gdy poprosisz o załadowanie strony internetowej. Wydłuży to czas jej ładowania. Jeśli więc ustawiłeś już swój motyw, po prostu wyłącz Tryb deweloperski:
Jupiter X -> Panel sterowania -> Ustawienia.
Wyłącz odświeżanie pamięci podręcznej
Odświeżanie pamięci podręcznej to metoda zapewniająca, że zmiany dokonane na stronie lub w ustawieniach dostosowywania nie znajdą się w wersji buforowanej zasobów statycznych, co oznacza, że nie będą widoczne dla użytkowników. Jupiter X generuje inną nazwę dla skompilowanych zasobów za każdym razem, gdy gdzieś zapisujesz zmianę. Z tego powodu zasoby statyczne nie będą buforowane po wprowadzeniu zmiany. Jeśli nie chcesz przez jakiś czas zmieniać koloru, typografii ani czegokolwiek związanego z motywem, lepiej wyłączyć funkcję odświeżania pamięci podręcznej, aby użytkownicy mogli korzystać z buforowanej wersji plików statycznych.
Unikaj używania ton wtyczek
Jedną z rzeczy, o których należy pamiętać, chcąc przyspieszyć działanie swojej strony internetowej korzystając z motywu Jupiter X – lub dowolnego innego motywu WordPress są wtyczki. Technicznie rzecz biorąc, używanie wielu włączonych wtyczek spowoduje drastyczny spadek wydajności TTFB. Każdy z pluginów był tworzony przez kogoś innego za pomocą innych metod stosowanych przez deweloperów. Podczas gdy niektóre zadania są domyślnie ciężkie do wykonania, możecie się domyślać, że nie wszystkie wtyczki są odpowiednio zoptymalizowane i wydajne.
Jeśli starasz się wprowadzić niewielką funkcję na swoją stronę internetową i jest ona dostępna na wielofunkcyjnym pluginie, lepiej napisać ją samodzielnie lub znaleźć alternatywę. Ogólnie rzecz biorąc, korzystanie z wielu wtyczek oznacza, że potrzebujesz więcej zasobów do obsługi żądań generowania strony. Tak więc, trzymaj je wyłączone o ile nie są niezbędne do funkcjonowania Twojej strony www.
Wtyczka do cache
Za każdym razem, gdy klient wysyła żądanie do serwera, serwer powinien wygenerować stronę i odesłać ją z powrotem do klienta. Ale co jeśli serwer zapisze raz żądaną stronę i uniknie jej ponownego utworzenia, aby zaoszczędzić trochę zasobów? To jest dokładnie to, co zapewnia wtyczka do cache.
Dla Jupitera X zalecam wybór pomiędzy tymi wtyczkami:
- Autoptimize
- WP Rocket (premium)
- WP Fastest Cache
Podczas używania jakichkolwiek wtyczek do buforowania, należy unikać odkładania JS-a, ponieważ spowoduje to błędy w funkcjonowaniu motywu. Z drugiej strony, możesz użyć minifikacji JS i połączyć wszystkie pliki JS lub CSS w jeden. Ale powinieneś rozważyć tylko jeden wyjątek: program ładujący czcionki internetowe powinien być wyłączony z minifikacji i działać samodzielnie. Pamiętaj aby dodać to:
wp-content/themes/jupiterx/lib/admin/assets/lib/webfont/
do wyjątków niezależnie od tego jakiej wtyczki do cache używasz, w przeciwnym razie Twoje czcionki Google nie będą działać.
W przypadku WP-Rocket, tutaj znajdują się optymalne ustawienia, które można do niego zaimportować. Ale pamiętaj, aby zmienić klucze CDN.
Optymalizacja obrazów
Optymalizacja obrazów jest jednym z najważniejszych czynników poprawiających wydajność i przyspieszających działanie Twojej strony internetowej, niezależnie od tego czy korzystasz z WordPress czy nie. Po co poświęcać dodatkowy czas na ładowanie strony internetowej i marnować ruch internetowy, skoro możesz reprezentować swoje treści przy mniejszych rozmiarach obrazu i tej samej jakości?
Istnieje wiele narzędzi, które pomogą Ci zoptymalizować obrazy i uzyskać lepsze wyniki w testach wydajności. WP Smush i Hummingbird Cache to dobre przykłady. Ponadto, niektóre wtyczki oferują optymalizację w chmurze, a jeśli stać Cię na ich usługi, są one rzeczywiście najlepsze. Tiny Compress Images to jedno z takich rozwiązań.
Użycie CDN
CDN jest skrótem od Content Delivery Network, który można opisać jako sieć serwerów, która dostarcza statyczne treści z witryn internetowych do użytkowników w oparciu o położenie geograficzne użytkownika.
CDN pozwala na obsługę JS, CSS, obrazów i plików wideo, które mają być serwowane z innego serwera. Po prostu wrzucasz je na swoją stronę internetową. Ale za pierwszym razem, gdy ktoś sprawdzi Twoją stronę, statyczne zasoby (JS, CSS, zdjęcia i pliki wideo) zostaną umieszczone w pamięci podręcznej na innym serwerze, który znajduje się blisko Twojej lokalizacji, co przyspieszy proces ładowania. Wiele CDN oferuje serwery DNS i ochronę DDOS, więc jest to dodatkowa korzyść.
Użyj hosta zoptymalizowanego pod kątem WordPressa
Co zrobić, jeśli poprawisz wynik wydajności i nadal czujesz, że strona jest wolna? Cóż, to może być związane z dostawcą hostingu. WordPress sam w sobie jest czymś w rodzaju ciężkiego systemu zarządzania treścią. Podczas korzystania z motywów premium, na pewno będziesz potrzebował więcej zasobów na serwerze, aby przyspieszyć swoją stronę.
Minimalne zasoby serwera jakich potrzebuje WordPress to:
PHP – Version 7 or greater.
MySQL – Version 5.6 or greater.
MariaDB – Version 10.0 or greater. Only required if you are not using MySQL.
HTTPS – Supported by the server.
Możesz jednak potrzebować więcej pamięci i PHP lub dedykowanego procesora, aby móc obsłużyć dużą ilość użytkowników. Lepiej jest unikać najtańszych planów oferowanych przez hostingodawców internetowych, jeśli chcesz mieć wydajną stronę WordPressa. Wiele dostawców usług hostingowych, które mają zoptymalizowane plany WordPress są warte swojej ceny.
Na przykład, raz próbowałem zoptymalizować stronę internetową dla klienta, zrobiłem prawie wszystko, co mogłem. Jednakże, wynik wydajności nadal był na poziomie 60. Zmiana hosta internetowego do WordPressa zoptymalizowany plan dokonał ogromnej poprawy, podnosząc wynik do ponad 90.
Aktualizuj swój motyw i aktywne wtyczki
Ponieważ osiągi Jupiter X będą się poprawiać z każdym wydaniem, lepiej jest aktualizować go wraz z dołączonymi do niego wtyczkami.
Kiedy zespół programistów zorientuje się, jaka część ich kodów powoduje problemy z wydajnością, naprawią ją i wydadzą aktualizacje. W ciągu najbliższych 3 miesięcy, wiele ulepszeń wydajności zostanie zastosowanych do tego motywu, a wczesne wyniki pokazują, że będzie on co najmniej 5 razy szybszy od obecnej wersji. Tak więc, nie zapomnij o regularnych aktualizacjach swojego motywu i wtyczek.
Unikaj używania zewnętrznej zawartości
Korzystanie z treści zlecanych na zewnątrz zawsze spowoduje spadek wydajności. Pogarsza się ona jeszcze bardziej, gdy zawartość zostanie usunięta z zewnętrznego zasobu lub nastąpi limit czasu. Usługi reklamowe, odtwarzacze wideo i audio, mapy i dostawcy czcionek to najczęstsze zewnętrzne zasoby treści, które są używane na Twojej stronie internetowej. Możesz nawet tego nie zauważyć. Prawdą jest, że czasami korzystanie z zewnętrznych zasobów treści jest tańsze niż serwowanie wszystkiego za pośrednictwem Twojej witryny. Musisz to jednak zrównoważyć. Jeśli korzystasz z wielu zasobów zewnętrznych, nie możesz oczekiwać, że otrzymasz dobry wynik od witryn testujących szybkość.
Na koniec, warto zajrzeć na tę stronę, aby uzyskać dalsze wskazówki dotyczące optymalizacji wydajności.
Wniosek
Wiele czynników powinno być branych pod uwagę, jeśli chodzi o przyspieszenie działania strony internetowej na WordPress i motywie Jupiter X.
W tym artykule przedstawiłem narzędzia potrzebne do skanowania wydajności strony internetowej i sposoby jej poprawy. Jeśli jesteś pewien, że zastosowałeś wszystkie zalecenia, a Twoja strona nadal jest wolna, możesz skontaktować się ze mną a pomogę Ci poprawić Twoją stronę internetową.