7 mitów o WordPress – obalamy najpopularniejsze
WordPress jest najczęściej używanym systemem CMS (system do zarządzania treścią) na świecie i nadal istnieje wiele powszechnych niedomówień związanych z jego możliwościami i funkcjonalnością! Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze 7 mitów związanych z WordPressem i krótkie wyjaśnienie dlaczego nie są one prawdziwe.
WordPress jest wiodącym systemem CMS, nie mam co do tego wątpliwości. Wystarczy prosta statysytka, która sama się broni – kiedy słyszy się, ze na WordPressie chodzi 60% internetu i ponad 25% z 10 milionów największych na świecie stron/portali internetowych ciężko się spierać.
Warto dodać, że Joomla – największy konkurent dla WordPress jest używany przez zaledwie 2,8% stron www. Te cyfry mówią same za siebie i niejako gwarantują wysoką jakość WordPressa – w końcu zaufały mu miliony. Jeśli jeszcze nie jesteś przekonany ostatnia wartość 19 922 103 aktywne strony www korzystają z WordPressa.
Oczywiście ze wzrostem liczby instalacji wzrasta też liczba zagrożeń związanych ze środowiskiem tego systemu CMS. Na pewno słyszałeś o tym, że WordPress jest dziurawy, ma słabe zabezpieczenia, przy rozbudowanych portalach robi się powolny i jest podatny na ataki hakerów. Tym tekstem postaram się obalić część z nich. Sam jako zadowolony użytkownik i właściciel kilku stron na WordPressie. Dobrze, żebś i ty wykorzystał jego pełen potencjał.
MIT #1: WordPress nie jest bezpieczny
WordPress jest tak samo bezpieczny jak każda inna strona www. Oczywiście przestarzałe motywy i wtyczki mogą pozostawiać dziury w zabezpieczeniach. Dokładnie tak samo jak inne strony www o których aktualizacji zapomnieliśmy/nie wiedzieliśmy. Jest to ryzyko, które możemy w znaczny sposób zminimalizować wystarczy ustanowić automatyczne aktualizacje samego WordPressa, motywu jak i wtyczek. Dla wielu użytkowników to może być czarna magia ale wystarczy dobry hosting taki jak Hekko – z funkcjonalnością Installoron. Nie dość, że skonfigurujecie sobie automatyczne backupy, to jeszcze automatyczne aktualizacje. Jeśli szukasz hostingu i zastanawiałeś się nad Hekko skorzystaj proszę z tego linku: , dzięki czemu zasilisz i nasze konto przy zakupie. ?
MIT #2: WordPress jest tylko dla blogerów
Mówienie, że WordPress nadaje się tylko do prowadzenia bloga to duża niesprawiedliwość. Wystarczy spojrzeć na naszą stronę, poza blogiem spełnia swoje zadania biznesowe! WordPress jest bardzo elastyczny jeśli chodzi o jego dostosowanie do naszych potrzeb. Może być oczywiście blogiem ale ma również dużo funkcjonalności, dzięki którym może stać się sklepem, medium społecznościowym czy portalem dla szukających pracy.
MIT #3: WordPress jest zbyt skomplikowany
Wszystko zależy od twojego poziomu umiejętności. WordPress może być skomplikowany, szczególnie początkowa konfiguracja wszystkich elementów, SEO, instalacja, motyw i te wszystkie wtyczki… Ale! Tak jak wspominałem powyżej, warto skorzystać z firmy hostingowej, która umożliwia instalację przez dosłownie 1 kliknięcie a jest takich wiele. W internecie znajdziesz też mnóstwo samouczków, YouTube jest tego pełen, gdzie krok po kroku autorzy tłumaczą jak i co zainstalować, żeby cieszyć się swoją pierwszą stroną www. Innym rozwiązaniem są firmy takie jak nasza, które pomogą w instalacji i konfiguracji – to wcale nie kosztuje kroci. A dalej już poradzisz sobie sam.
Przykład pierwszy z brzegu filmu instruktażowego:
MIT #4: WordPress to tylko szablon
WordPress to system do zarządzania treścią (CMS). Szablon z drugie strony to wstępnie skonfigurowany layout. Ludzie często mylą WordPressa z szablonem / motywem strony www. O ile od strony zaplecza (backend) funkcjonalności są podobne lub nawet takie same. Od strony użytkownika strony (front-end) możliwości są praktycznie nieograniczone. Wszystko dzięki różnorodności motywów i wtyczek, które dowolnie mogą zmienić wygląd twojej strony.
MIT #5: Zbyt dużo wtyczek spowalnia działanie strony
Szybkość zależy od konkretnej wtyczki. Jedne rzeczywiście są wolne inne szybkie, a jeszcze inne nie mają żadnego wpływu na szybkość. Co więcej niektóre są zbudowane po to by przyśpieszyć działanie strony! Warto na pewno mieć wśród nich porządek i instalować tylko takie które są nam potrzebne i z których będziemy korzystać. Nie warto wgrywać pluginów wszystkomających kombajnów, kiedy chcemy wykorzystać tylko jedną lub dwie ich funkcjonalności. Zdrowy rozsądek przede wszystkim, sprawdźmy ile mamy zainstalowanych wtyczek i usuńmy te z których nie korzystamy.
MIT #6: WordPress jest nieprofesjonalny i nie wypada opierać na nim dużych portali
Obalenie tego mitu to nic prostszego wystarczy spojrzeć na kila marek, które oparły swoją obecność w sieci właśnie na WordPressie:
- TechCrunch
- Bloomberg
- Sony Music
- Ford Motor Company
- Wall Street Jurnal
- United States Department of Health
Te strony sa jak najbardziej profesjonalne i obsługują ruch na poziomie największym z możliwych, czego wam i sobie życzę. ?
MIT #7: WordPress jest dla laików
Prawdą jest, że WordPress jest bardzo przyjazną platformą dla początkujących ale jest również bardzo popularny wśród zaawansowanych użytkowników. Tak możesz postawić swoją stronę www na WordPress nie umiejąc programować. To nie powinno jedna dyskredytować tego CMS, tego jak świetnym, a przede wszystkim darmowym jest narzędziem. Nawet doświadczeni deweloperzy korzystają z WordPressa ze względu na jego elastyczność, możliwość rozszerzenia oprogramowania własnym kodem. Co już zostało powiedziane ale warto podkreślić raz jeszcze nawet duże korporacje z rozpoznawalną na całym świecie marką korzystają z WordPressa!
Teraz kiedy obaliliśmy kilka najczęściej spotykanych mitów związanych z WordPressem mam nadzieję dostarczyłem wam argumentów w rozmowach z kolegami przedsiębiorcami, blogerami i firmami doradczymi takimi jak nasza, z którymi będziecie ustalać na czym postawić waszą kolejną stronę www. Pamiętajcie, że WordPress pomógł osiągnąć biznesowy sukces wielu przedsięwzięciom, maly firmom lokalnym jak i dużym korporacjom. To byłaby strata czasu – poszukiwanie alternatywy, kiedy na wyciągnięcie ręki jest gotowe rozwiązanie, na którym możecie oprzeć swój biznes.
Znasz jakiś niedowiarków lub krytyków WordPressa? Udostępnij im ten tekst i niech przekonają się na własne oczy.